PCR testy dokážu odhaliť už aj vírus chrípky, laboratórna diagnostika sa prudko zrýchľuje

Mikrobiológovia sú v prvej línii.

Jana Liščáková, primárka úseku klinickej mikrobiológie a centrálnej sterilizácie KNsP. Jana Liščáková, primárka úseku klinickej mikrobiológie a centrálnej sterilizácie KNsP. (Zdroj: Pavol Stolárik)

ČADCA. Do roku 1929, kedy anglický mikrobiológ Alexander Fleming objavil penicilín, boli infekčné ochorenia jedným z najväčších strašiakov ľudstva. Spôsobili najvyššiu celosvetovú úmrtnosť, vyššiu ako samotné vojny.

S mikroorganizmami sa stretávame každý deň a sú významnou súčasťou systému živej prírody. Aj v tele človeka žije mnoho baktérií, ktoré sú „dobré“, teda potrebné pre život. Na druhej strane sú ale choroboplodné baktérie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tele človeka sú približne dve kilá oboch skupín mikroorgnizmov. Tie musia byť v rovnováhe. Túto rovnováhu môže narušiť napríklad stres, pitie alkoholu či zlá strava.

SkryťVypnúť reklamu

Každé infekčné ochorenie je podmienené prítomnosťou mikroorganizmu, ktorý ho vyvoláva. Pôvodcami takýchto infekcií môžu byť rôzne baktérie, vírusy a parazity. Kvasinky sa môžu podieľať na zhoršení chorobného stavu.

O tom, ako sa diagnostikujú rôzne infekčné ochorenia, sme sa rozprávali s primárkou úseku klinickej mikrobiológie a centrálnej sterilizácie Kysuckej nemocnice v Čadci JANOU LIŠČÁKOVOU.

Ktoré najčastejšie infekčné ochorenia vyšetrujete na úseku mikrobiológie v Kysuckej nemocnici?

Medzi najznámejšieho pôvodcu infekčného hnačkového ochorenia patrí Salmonella enteritidis. Ochorenie salmonelóza vzniká prenosom na človeka sekundárne z chorých zvierat alebo z ich produktov, napríklad zo zmrzliny, pokazených vajíčok a mäsa.

Podobné ochorenie vyvoláva aj Schigella. Schigelóza je ďalšia infekčná choroba, ktorá sa prenášaná rukami od nakazeného človeka a kontaminovanými predmetmi. Borelióza a kliešťová encefalitída sú nie menej známe infekčné ochorenia, ktoré sú prenášané kliešťami a ich nymfami.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Bola to nechutná realita a bolo mi zo seba zle. Bála som sa, že ma vytriezvenie zabije Čítajte 

Pôvodcom ochorenia známeho pod názvom čierny kašeľ je baktéria Bordetella Pertusis, ktorá sa nachádza v ústach, nose a hrdle infikovanej osoby. Do doby zavedenia očkovania u detí bola považovaná za veľmi nebezpečné ochorenie.

Z vírusových infekčných ochorení je známa žltačka, odborne hepatitída, čo znamená zápalové ochorenie pečene. Vyvolávateľom je vírus hepatitídy typu A,B a C.

S ktorými ďalšími ochoreniami sa stretávate pri vašej práci?

Ďalšie sú vírusy chrípky, respiračné vírusy, vírusy detských hnačiek a sezónnych viróz. Vyvolávateľmi sú medzi inými aj rotavírusy, adenovírusy a norovírusy.

Parazitárne infekčné ochorenia sú ťažšie liečiteľné. Pri toxoplazmóze sa môžeme nakaziť infikovaným surovým mäsom alebo kontaktom s mačacími fekáliami alebo psími fekáliami, kedy vzniká ochorenie toxokaróza. Vrodená toxoplazmóza je špeciálna forma, pri ktorej sa plod nakazí cez placentu od matky.

SkryťVypnúť reklamu

Echinokokóza sa vyskytuje pri chove oviec, ale nakaziť sa môžeme aj od fekálií lesnej zveri. Veľkými parazitmi v tráviacom trakte človeka sú detské hlísty, škrkavky a pásomnice.

Ďalšou skupinou infekčných ochorení sú kontaktné parazitárne ochorenia ako svrab, vši a podobne. Netreba zabudnúť aj na sexuálne prenosné ochorenia, napríklad AIDS, syfilis a kvapavku.

Aké vyšetrenia robíte pre dôkaz zistenia mikroorganizmov, ktoré spôsobujú takéto ochorenia?

Sú to predovšetkým kultivačné vyšetrenia, odobrané zo všetkých odberov od pacienta. Napríklad výtery z horných a dolných dýchacích ciest, kultivácie moču, výtery z konečníka, kultivácia stolice, ale môže to byť aj iný biologický materiál v závislosti od typu infekčného ochorenia.

Čo znamená výraz kultivačné vyšetrenia, akým spôsobom sa vykonávajú?

Je to priamy dôkaz existencie mikroorganizmu na základe naočkovania, respektíve natretia výterov alebo iného biologického materiálu na sterilné kultivačné agarové pôdy, ktoré sú vyliate v Petriho miskách. Zaujímavosťou je, že Petriho misky majú 100-ročné výročie.

Prečítajte si tiež Medzinárodné taktické cvičenie v neprístupnom teréne preverilo súčinnosť hasičských jednotiek Čítajte 

V týchto miskách nám rastú baktérie 24 hodín, pri teplote ktorá simuluje teplotu ľudského tela. Každý takýto odberový materiál je naočkovaný aj do tekutej kultivačnej pôdy, aby sa baktérie mohli lepšie hýbať a rozmnožovať sa. To znamená, že môže trvať 24 až 48 hodín, aby sme v testovanom materiáli dokázali nájsť pôvodcu infekčného ochorenia.

Ďalších 24 hodín je potrebných , kým baktéria narastie v prostredí testovaných antibiotík. Týmto spôsobom zistíme, ktoré antibiotiká sa môžu použiť na liečbu alebo ktoré antibiotiká nemožno použiť na liečbu, pretože mikroorganizmy sú voči nim odolné.

Dá sa urýchliť čas, aby sme rýchlejšie zistili prítomnosť nebezpečnej baktérie?

Áno, dá, ale nie pri metóde kultivácie. Veľmi rýchlym dôkazom pre prítomnosť baktérie, parazita alebo kvasinky, je mikroskopické vyšetrenie. Biologický materiál sa natrie na sterilné podložné sklíčko, ofarbí sa a pozerá sa pri 1000 násobnom zväčšení, pod mikroskopom. Mikrobiológ sa môže na základe mikroskopického vyšetrenia okamžite a veľmi rýchlo rozhodnúť o ďalšom diagnostickom postupe.

Ďalším významným pomocníkom , ktorý dokáže za pár minút zistiť prítomnosť baktérie, kvasinky alebo mycoplazmy a ureaplazmy v moči, je náš japonský prietokový cytometer UF 4000i.

Používame ho pre vyšetrenie každého tekutého biologického materiálu, akým je napríklad mozgomiešny mok, hlieny, hemokultúra, moč, punktáty, hnis a podobne.

Ako vyzerá výsledok takýchto rýchlych vyšeterení?

Výsledkom analýzy je potom grafický dôkaz prítomnosti baktérie, spolu s ukazovateľmi zápalu – množstvo leukocytov a iných zápalových parametrov. Naše laboratórium robí tieto vyšetrenia od roku 2013.

Mohlo by vás zaujať Zákaz tranzitu vodiči ignorujú. Ak sa situácia nezmení, ľudia zablokujú dopravu Čítajte 

Pre rýchly dôkaz niektorých mikroorganizmov používame aj imunochomatografické testy, ktoré fungujú na podobnom princípe ako u známych rýchlotestov na Covid 19.

Analyzátor, do ktorého sa tieto testy vkladajú, nám dokáže za krátky čas zistiť množstvo testovaných mikroorganizmov vo vyšetrovanej vzorke pacienta. Týmito vyšetreniami dokazujeme prítomnosť vírusov, parazitárnych cýst a vajíčok v stolici alebo prítomnosť klostrídiových, helikobaktériových a iných črevných infekcií.

Významnou metódou ktorou dokážeme v priebehu troch hodín zistiť prítomnosť vyvolávateľa infekcie, je vyšetrenie PCR-polymerázová reťazová reakcia, z angl. polymerase chain reaction.

Počas pandémie Covidu 19 to bol dôkaz vírusu SARS-CoV-2, dnes sme vyšetrenia rozšírili o vyšetrenie chrípky, respiračného vírusu a z krvi pacienta robíme vyšetrenia hepatitídy B,C, chlamýdií a mykoplaziem.

Ďalšie vyšetrenia z krvi pacienta trvajú dve až tri hodiny a robia sa každý deň, priebežne. Sú to vyšetrenia typu ELISA, určené pre dôkaz protilátok typu A, M, G a vyšetrenia typu western blot, kde dokazujeme špecifické protilátky akútnej fázy ochorenia .

Čo ovplyvňuje kvalitu mikrobiologických vyšetrení?

Predovšetkým je to správny odber materiálu pre mikrobiologické vyšetrenie. Najkvalitnejší odber materiálu určeného na kultiváciu je ranný odber, pretože mikroorganizmy sa počas spánku v našom tele premnožia.

Naopak, po rannej hygiene a umytí zubov, po príjme tekutín a stravy, sa počet mikroorganizmov ktoré potrebujeme zistiť u pacienta, znižuje. Pri akútnom zápale v organizme môže byť takýto materiál odobraný aj neskôr. Vtedy je v ľudskom tele počet patogénnych mikroorganizmov vysoký, u pacienta sa môžu prejaviť niektoré klinické príznaky, ako horúčka, zvracanie , úporný kašeľ a podobne.

Dôležitou vecou pre kvalitu vyšetrení je rýchly transport odobraného biologického materiálu do laboratória. Naša nemocnica má obrovskú výhodu v tom, že oddelenie klinickej mikrobiológie sa nachádza priamo v nemocnici.

Materiál od nemocničných pacientov alebo z ambulantnej sféry sa k nám dostáva rýchlo. Pre odber biologických vzoriek kde sa nedá zaručiť skoré doručenie do laboratória, majú lekári k dispozícii transportné odberové súpravy. Vyšetrenia v našom laboratóriu sú na špičkovej úrovni.

Ak zistíte niečo nebezpečné, aký je postup?

Pri potvrdení niektorých vyšetrení spolupracujeme s národnými referenčnými centrami v SR. Nebezpečné mikroorganizmy ohrozujúce ľudskú populáciu sú denne nahlásené nemocničnému epidemiológovi a na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Čadci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
  1. Jan Pražák: Heleno, hledej!
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXV
  5. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  6. Daniel Bíro: Kapela Slovenská Klobása vznikla už v roku 1993. Aké boli jej začiatky? A aká je súčasnosť kapely?
  7. Jozef Foltýn: Huliak che byť už aj reprezentačný tréner
  8. Štefan Šturdzík: Dvojtvárnosť premiéra.
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 891
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 23 508
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 494
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 996
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 577
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 173
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 086
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 072
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jan Pražák: Heleno, hledej!
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXV
  5. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  6. Daniel Bíro: Kapela Slovenská Klobása vznikla už v roku 1993. Aké boli jej začiatky? A aká je súčasnosť kapely?
  7. Jozef Foltýn: Huliak che byť už aj reprezentačný tréner
  8. Štefan Šturdzík: Dvojtvárnosť premiéra.
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 891
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 23 508
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 494
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 996
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 577
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 173
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 086
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 072
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu